Hamulce

HAMULCE TARCZOWE

Hamulce tarczowe, dzięki szybkiemu uzyskiwaniu wysokiej siły hamowania, od lat 50. stopniowo stały się powszechne w samochodach.

16

Klocki hamulcowe
Klocki hamulcowe współpracują z tarczą hamulcową podczas procesu hamowania i zamieniają energię kinetyczną na cieplną, co umożliwia hamowanie. Klocki hamulcowe Bosch mają dopracowaną konstrukcję, wybór ponad 160 mieszanek pozwala w łatwy sposób dobrać odpowiedni rodzaj. Maja niski poziom pylenia, nie zawierają szkodliwego azbestu, dobrze tłumią hałas i wibracje a hamowanie odbywa się bez pisków i drgań.

Tarcze hamulcowe
Do produkcji tarcz hamulcowych wykorzystywane jest m.in. wysokowęglowe żeliwo. Dzięki temu są trwałe, mają zdolność do przyjmowania ciepła, są odporne na przegrzewanie i nie są podatne na odkształcenia.
Tarcze hamulcowe podlegają zużyciu i należy je wymieniać zawsze parami, jeżeli któraś z tarcz przekroczy minimalną, dopuszczalną grubość.

Zaciski hamulcowe
Rolą zacisku hamulcowego jest przekazywanie siły hamowania z przewodów hydraulicznych na elementy cierne. Stosuje się zaciski sztywno mocowane, zaciski mocowane wahliwie oraz zaciski pływające. Na tylnej osi stosuje się często hamulec z zaciskiem przesuwnym, który posiada zintegrowany hamulec postojowy.