Opel Astra G: który silnik warto wybrać? Trwałość, spalanie i typowe problemy

Witold GórskiWitold Górski27.10.2026
Opel Astra G: który silnik warto wybrać? Trwałość, spalanie i typowe problemy

Spis treści

  1. Porównanie silników Opla Astry G
  2. Benzynowe 1.6 — który wariant wybrać?
  3. Silniki 1.6 8V — prostota kosztem dynamiki
  4. Silniki 1.6 16V — osiągi, spalanie i zużycie oleju
  5. Silnik 1.6 Twinport — czy warto wybrać nowszą odmianę?
  6. Silnik 1.8 16V — lepsza dynamika i wyższe spalanie
  7. Diesel 1.7 DTI/CDTI — oszczędny wybór na długie trasy
  8. Diesle 2.0 i 2.2 DTI — ryzyko kosztownych napraw
  9. Typowe usterki jednostek napędowych w Oplu Astrze G
  10. Jak sprawdzić jednostkę napędową przed zakupem Opla Astry G?

Opel Astra G to popularny model, który wciąż można spotkać na drogach i rynku samochodów używanych. Wybór odpowiedniego silnika zależy od oczekiwań dotyczących osiągów, kosztów eksploatacji i trwałości. W artykule porównuję dostępne jednostki, przyglądam się ich typowemu spalaniu oraz opisuję najczęstsze problemy, które mogą pojawić się podczas użytkowania.

Opel Astra G zadebiutował w 1998 roku i szybko zdobył popularność na rynku wtórnym. Ponieważ najstarsze egzemplarze mają niemal 30 lat, przy wyborze silnika warto ocenić przede wszystkim stan auta, historię serwisową i dostępność części. Astra G występowała z benzynowymi silnikami o pojemności 1,2–2,2 l oraz dieslami 1.7 i 2.0, a wybór jednostki wpływa na koszty codziennej eksploatacji.

Przy ograniczonym budżecie warto rozważyć benzynowe 1.6, które zwykle spala 7–9 l/100 km, zależnie od wersji i stylu jazdy. Diesel może zużywać 5–6 l/100 km, jednak w starszym aucie trzeba dokładnie sprawdzić turbosprężarkę, układ wtryskowy i osprzęt. Poniżej porównuję trwałość, spalanie i typowe usterki najważniejszych silników, by ułatwić wybór Astry G dopasowanej do budżetu oraz planowanego przebiegu.

Porównanie silników Opla Astry G

Propozycja Osiągi i spalanie Trwałość i typowe problemy Dla kogo?
Benzynowe 1.6 — który wariant wybrać? Rodzina 1.6 spala średnio ok. 8 l/100 km. Wersja 8V ma 75 KM, a 16V — 84, 101 lub 103 KM. Przed zakupem warto sprawdzić wycieki oleju, układ chłodzenia, rozrząd i stan nadwozia. Części są łatwo dostępne. Wersja 8V sprawdzi się w mieście i z LPG, a 16V będzie lepsza do jazdy poza miastem.
Silniki 1.6 8V — prostota kosztem dynamiki 75 KM. Na benzynie zużywa około 8 l/100 km, a na LPG około 9 l/100 km. Prosta konstrukcja, tanie części; przy regularnym serwisie może przejechać ponad 250–300 tys. km. Wymaga kontroli oleju, chłodzenia, elektryki i korozji. Do spokojnej, budżetowej jazdy miejskiej, także z instalacją LPG. W trasie wymaga częstych redukcji.
Silniki 1.6 16V — osiągi, spalanie i zużycie oleju Około 100–105 KM; średnie spalanie wynosi około 7 l/100 km, a w mieście może być wyższe. Przy regularnym serwisie może osiągnąć 400–500 tys. km. Należy pilnować paska rozrządu; w TwinPorcie zdarzają się awarie klap kolektora i cewki zapłonowej. Zużycie oleju zależy od stanu silnika. Dla osób oczekujących sprawniejszej jazdy i rozważających LPG przy dużych przebiegach.
Silnik 1.6 Twinport — czy warto wybrać nowszą odmianę? 105 KM. Układ Twinport może ograniczać spalanie podczas spokojnej jazdy, ale silnik pozostaje wolnossący. Ważne są historia serwisowa, równa praca, stan dolotu, zapłonu i osprzętu. Nowsza konstrukcja nie gwarantuje bezawaryjności. Warto rozważyć zadbany egzemplarz w uczciwej cenie; przed zakupem zalecane są diagnostyka i jazda próbna.
Silnik 1.8 16V — lepsza dynamika i wyższe spalanie X18XE1 ma 115 KM i zapewnia lepszą dynamikę niż wersje 1.4 i 1.6. Spalanie jest wyższe, szczególnie w mieście. Przy regularnym serwisie może przejechać około 400 tys. km. Kontroli wymagają pasek rozrządu, elektryka, sonda lambda i zawór EGR. Dla kierowców, którzy chcą lepszych osiągów i akceptują wyższe zużycie paliwa. Możliwa jest instalacja LPG.
Diesel 1.7 DTI/CDTI — oszczędny wybór na długie trasy DTI ma 75 KM, a CDTI 80 KM. Spalanie wynosi zwykle 5–6 l/100 km; CDTI może zużywać około 5 l/100 km w trasie. Przed zakupem sprawdź rozrząd, pompę wtryskową, EGR, turbosprężarkę, przewody podciśnienia i osprzęt. Typowe wersje nie mają dwumasowego koła ani DPF. Dla osób pokonujących długie dystanse, które akceptują przeciętną dynamikę i głośniejszą pracę.
Diesle 2.0 i 2.2 DTI — ryzyko kosztownych napraw Niskie spalanie i dobra elastyczność; dokładnych wartości nie podano. Możliwe kosztowne usterki pompy wtryskowej, układu wtryskowego, turbiny i dolotu. Poważna naprawa może kosztować kilka tysięcy złotych. Dla osób, które znajdą auto z wiarygodną dokumentacją, zlecą diagnostykę i zachowają rezerwę na naprawy.
Typowe usterki jednostek napędowych w Oplu Astrze G Usterki i koszty zależą od rodzaju silnika oraz historii serwisowej. W benzynowych sprawdź zapłon, czujniki, przepustnicę i chłodzenie; w dieslach turbosprężarkę, wtrysk i osprzęt. Zwróć uwagę na wycieki, dymienie i problemy z rozruchem. Lista kontrolna przy oględzinach dowolnej wersji silnikowej.
Jak sprawdzić jednostkę napędową przed zakupem Opla Astry G? Oceń rozruch na zimno, równą pracę i płynne przyspieszanie podczas jazdy próbnej. Sprawdź dokumentację i VIN, rozrząd, wycieki, korozję, kontrolki oraz diagnostykę komputerową. W dieslach zwróć szczególną uwagę na pompę wtryskową i turbinę. Przed zakupem każdego egzemplarza; wskazany jest również przegląd w warsztacie.

Benzynowe 1.6 — który wariant wybrać?

W Astrze G benzynowe 1.6 najlepiej łączy osiągi z kosztami, ale wybór wersji zależy od stylu jazdy. Silnik 8V o mocy 75 KM ma prostą konstrukcję, tani serwis i dobrze współpracuje z LPG: zużywa około 9 l/100 km na gazie i o litr mniej na benzynie. Przy regularnej wymianie oleju i kontroli rozrządu może przejechać 250–300 tys. km. Jego osiągi są jednak skromne — w trasie często trzeba redukować biegi, a wyprzedzanie i jazda z kompletem pasażerów wymagają planowania. Klimatyzacja dodatkowo osłabia dynamikę.

Większą elastyczność zapewnia 1.6 16V o mocy 84, 101 lub 103 KM, zależnie od rocznika i wersji. Średnie spalanie tej odmiany wynosi niecałe 8 l/100 km; cała rodzina silników 1.6 zużywa przeciętnie około 8 l/100 km. Dlatego 8V lepiej pasuje do miasta i LPG, a 16V — do jazdy poza miastem. Przed zakupem sprawdź wycieki oleju, układ chłodzenia i historię wymiany rozrządu. Podobne zagadnienia znajdziesz w pod tym linkiem. Obejrzyj też progi, podłogę, tylne nadkola oraz dolne krawędzie drzwi, bo naprawy blacharskie mogą kosztować więcej niż silnik. Części i zamienników nie brakuje, lecz zaniedbany egzemplarz szybko pochłonie oszczędności.

Silniki 1.6 8V — prostota kosztem dynamiki

W Astrze G wolnossący silnik 1.6 8V o mocy 75 KM stawia na prostotę, nie osiągi. Mechanicy dobrze go znają, a tanie części i zamienniki są łatwo dostępne. Regularnie wymieniaj olej i kontroluj rozrząd, a jednostka może przejechać ponad 250–300 tys. km. Sprawdza się w spokojnej jeździe miejskiej i dobrze współpracuje z LPG, jeśli instalację prawidłowo dobierzesz i serwisujesz.

Przed zakupem zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • stan wycieków oleju i układu chłodzenia,
  • działanie elektryki,
  • progi, podłogę, tylne nadkola oraz dolne krawędzie drzwi, gdzie może pojawić się rdza.

W trasie niewielka moc oznacza częste redukcje i konieczność planowania wyprzedzania. Klimatyzacja oraz komplet pasażerów dodatkowo osłabiają dynamikę, dlatego tę wersję polecam głównie do spokojnej, budżetowej jazdy. Przed zakupem sprawdź wycieki oleju, układ chłodzenia i elektrykę, a także progi, podłogę, tylne nadkola oraz dolne krawędzie drzwi — w wiekowej Astrze rdza może sprawić więcej kłopotów niż mechanika.

Silniki 1.6 16V — osiągi, spalanie i zużycie oleju

Silnik 1.6 16V w Astrze G oferuje 100–105 KM, a wersja TwinPort Z16XEP — 105 KM. Zapewnia sprawną jazdę na co dzień, choć nie czyni z Astry auta sportowego. Spala średnio około 7 l/100 km, a w mieście lub przy dynamicznej jeździe — więcej. Ponadto wielopunktowy wtrysk ułatwia montaż LPG, co może obniżyć koszty przy dużych przebiegach.

Przy regularnym serwisie silnik może przejechać 400–500 tys. km. Trzeba jednak pilnować paska rozrządu: typowy interwał wymiany wynosi 150 tys. km, lecz pasek może zużyć się wcześniej. W TwinPorcie zdarzają się kosztowne awarie klap kolektora dolotowego i usterki cewki zapłonowej. Zużycie oleju zależy od stanu konkretnego egzemplarza, dlatego przed zakupem warto sprawdzić jego poziom i zapytać o dolewki. Jak już jesteśmy w temacie to poznaj osiągi, ceny i koszty utrzymania BMW M850i.

Silnik 1.6 Twinport — czy warto wybrać nowszą odmianę?

1.6 Twinport to nowsza benzynowa wersja silnika 1.6 w Astrze G. Układ Twinport miał poprawiać efektywność przy częściowym obciążeniu, dlatego podczas spokojnej jazdy silnik może zużywać mniej paliwa niż starsze odmiany. Nadal jest jednak wolnossący, więc nie oczekuję oszczędności typowych dla turbodoładowania. Przy wyborze sprawdzam przede wszystkim historię serwisową, równą pracę na biegu jałowym, szarpanie i kontrolkę awarii.

Przed zakupem kontroluję też dolot, zapłon i osprzęt oraz pytam o wymiany oleju i rozrządu, bo zaniedbania mogą szybko zniwelować zalety nowszej konstrukcji. Astra G trafiła do produkcji w 1998 roku, po debiucie pierwszej Astry w 1991 r.; oferowano ją jako hatchback, sedan i kombi. 1.6 Twinport warto rozważyć, jeśli egzemplarz jest zadbany, a cena uczciwa. Mimo to przed zakupem zlecam diagnostykę i odbywam jazdę próbną — nowsza wersja nie gwarantuje bezawaryjności.

Silnik 1.8 16V — lepsza dynamika i wyższe spalanie

Wybieram Astrę G 1.8 16V z silnikiem X18XE1 o mocy 115 KM, gdy chcę lepszej dynamiki bez skomplikowanej obsługi. W porównaniu z wersjami 1.4 i 1.6 auto szybciej przyspiesza, lepiej reaguje w mieście i pewniej jedzie w trasie — rzadziej redukuję bieg podczas wyprzedzania, a pełne obciążenie mniej odbiera mu żwawość. Wolnossący silnik ma wielopunktowy wtrysk i pasek rozrządu, a jego konstrukcja wywodzi się z jednostki 1.6 16V X16XEL. Przy regularnym serwisie może pokonać około 400 tys. km; prostota budowy i łatwa dostępność części pomagają ograniczyć koszty napraw. W 2001 roku producent zmodyfikował silnik, by spełniał normę Euro 4.

Silnik 1.8 16V to rozsądny wybór dla osób, które cenią lepsze osiągi i prostą konstrukcję. Przed zakupem warto jednak dokładnie sprawdzić historię serwisową oraz stan nadwozia.

Najważniejsze cechy i kwestie związane z Astrą G 1.8 16V to:

  • silnik X18XE1 o mocy 115 KM i wielopunktowym wtrysku paliwa,
  • lepsza dynamika niż w wersjach 1.4 i 1.6,
  • zalecana kontrola i wymiana paska rozrządu mniej więcej co 60 tys. km,
  • możliwe usterki elektryki, sondy lambda i zaworu EGR,
  • przed zakupem warto sprawdzić historię serwisową, pracę silnika i stan blacharki.

Za lepsze osiągi płacę wyższym spalaniem, zwłaszcza w mieście, dlatego nie uznaję wersji 1.8 za oszczędną alternatywę dla słabszych benzyn. Zużycie paliwa zależy od stanu auta, stylu jazdy i serwisu, a sprawny układ zapłonowy oraz dolotowy ograniczają niepotrzebne straty. Regularnie kontroluję też pasek rozrządu: mechanicy zalecają wymianę mniej więcej co 60 tys. km, ponieważ jego zerwanie może poważnie uszkodzić silnik. Zdarzają się usterki elektryki, sondy lambda i zaworu EGR, lecz naprawy zwykle nie kosztują dużo; jednostkę można również przystosować do LPG. Przed zakupem sprawdzam dokumentację serwisową, kulturę pracy silnika i stan blacharki, szczególnie progów, podłogi oraz tylnej części podwozia. W tak wiekowym aucie zaniedbania poprzedniego właściciela mogą sprawić więcej kłopotów niż sama konstrukcja.

Diesel 1.7 DTI/CDTI — oszczędny wybór na długie trasy

Na długie trasy wybrałbym Astrę G z silnikiem 1.7 DTI Isuzu o mocy 75 KM albo nowszym 1.7 CDTI, oferowanym od 2003 roku i mocniejszym o 5 KM. DTI przyspiesza do 100 km/h w około 14,5 s i spala średnio 5–6 l/100 km, a CDTI w trasie potrafi zużyć około 5 l/100 km. W wersji CDTI o mocy 80 KM silnik rozwija 170 Nm, co wystarcza do spokojnej jazdy i regularnych dojazdów. Jednak przy komplecie pasażerów, na podjazdach i podczas wyprzedzania brakuje mu mocy. Zaletami tych dość prostych diesli są niskie spalanie, brak dwumasowego koła zamachowego i AdBlue; większość egzemplarzy nie ma też filtra DPF.

Wybór silnika do Opla Astry G

Przed zakupem sprawdziłbym historię serwisową i odróżnił nowsze DTI/CDTI od starszego 1.7 TD X17DTL. Ten ostatni ma 68 KM, wtrysk pośredni i słabszą kulturę pracy, a jego rozrząd trzeba wymieniać co 60 tys. km. W DTI producent przewiduje wymianę rozrządu co 150 tys. km lub 10 lat, lecz skróciłbym ten interwał do 90–120 tys. km. Olej wymieniałbym częściej niż co 30 tys. km, by lepiej chronić turbosprężarkę. Ponadto skontrolowałbym wycieki oleju z pompy w stronę paska rozrządu, sterownik pompy wtryskowej, EGR, przewody podciśnienia, dolot i osprzęt turbiny. Sam silnik uchodzi za mało ryzykowny, ale wiek auta przemawia za sprawdzeniem progów, tylnej klapy, podwozia, klimatyzacji, wentylatora chłodnicy i układu kierowniczego. To rozsądny wybór dla kierowcy pokonującego duże dystanse, jeśli akceptuje głośniejszą pracę starszego auta i przeciętną dynamikę.

Diesle 2.0 i 2.2 DTI — ryzyko kosztownych napraw

Diesle 2.0 i 2.2 DTI w Astrze G kuszą niskim spalaniem i dobrą elastycznością, jednak o opłacalności zakupu decyduje przede wszystkim stan auta. To wiekowe silniki, często z dużym przebiegiem, a zaniedbany osprzęt może szybko pochłonąć oszczędności na paliwie. Dlatego dokładnie sprawdź układ wtryskowy, pompę wtryskową, turbosprężarkę i szczelność dolotu. Posłuchaj też silnika na zimno i po rozgrzaniu: nierówna praca, problemy z rozruchem, dymienie, spadki mocy lub tryb awaryjny powinny wzbudzić czujność.

Silniki Opel Astra G

Przed zakupem zleć diagnostykę mechanikowi znającemu te diesle, a nie polegaj wyłącznie na krótkiej jeździe próbnej i zapewnieniach sprzedającego. Sprawdź historię wymian oleju oraz napraw osprzętu; w mocniejszych wersjach uwzględnij także koszt ewentualnej wymiany sprzęgła i dwumasowego koła zamachowego. Pojedyncza poważna naprawa może kosztować kilka tysięcy złotych, więc niskie spalanie samo w sobie nie czyni 2.0 ani 2.2 DTI okazją. Wybierz auto z wiarygodną dokumentacją i zachowaj rezerwę finansową na naprawy.

Wskazówka: podczas oględzin sprawdź, czy po włączeniu zapłonu kontrolka silnika zapala się, a po uruchomieniu gaśnie — jej brak może oznaczać, że ktoś ukrył problem z elektroniką lub układem wtryskowym.

Typowe usterki jednostek napędowych w Oplu Astrze G

W Astrze G, produkowanej od 1998 r. i oferowanej od 2004 r. jako gliwicka Classic II, typowe usterki zależą głównie od silnika i historii serwisowej. Podczas oględzin sprawdzam wycieki oleju, dymienie, ślady przegrzania i problemy z rozruchem, a w czasie jazdy — spadki mocy oraz nierówną pracę. W benzynowych wersjach 1.6 kontroluję układ zapłonowy, zwłaszcza cewkę i przewody, a także czujniki i przepustnicę: ich awarie mogą powodować szarpanie, gaśnięcie oraz zapalenie kontrolki silnika. Przy dużym przebiegu mogą też wystąpić zużycie oleju i nieszczelności, dlatego cicha praca silnika nie potwierdza jego dobrego stanu.

Spalanie Opel Astra G

Podczas oględzin warto zwrócić uwagę na kilka typowych obszarów usterek:

  • układ zapłonowy, czujniki i przepustnicę w silnikach benzynowych;
  • turbosprężarkę, układ wtryskowy i osprzęt w dieslach;
  • układ chłodzenia, stan oleju oraz termin wymiany rozrządu;
  • wycieki, dymienie, problemy z rozruchem i nierówną pracę silnika.

Diesle zużywają mało paliwa, jednak przed zakupem sprawdzam turbosprężarkę, układ wtryskowy i osprzęt — naprawy zaniedbanych podzespołów mogą szybko pochłonąć oszczędności. Kontroluję również układ chłodzenia i stan oleju, a ponadto weryfikuję, czy poprzedni właściciel wymieniał rozrząd w terminie. Proszę o faktury lub wpisy serwisowe i porównuję deklarowany przebieg ze zużyciem elementów. Ponieważ Astra G ma już swoje lata, stan konkretnego egzemplarza jest ważniejszy niż sama nazwa silnika. Dlatego przed zakupem odbywam jazdę próbną i wykonuję diagnostykę komputerową.

Jak sprawdzić jednostkę napędową przed zakupem Opla Astry G?

Przed zakupem Astry G uruchamiam całkowicie zimny silnik, bo rozgrzany może ukryć problemy z rozruchem. Motor powinien zapalić bez długiego kręcenia i pracować równo; sprawdzam też, czy nadmiernie nie kopci, nie stuka, nie ma wycieków ani śladów mieszania oleju z płynem chłodniczym. W benzynowych 1.4 i 1.6 8V pytam o wymianę paska rozrządu. Jeśli sprzedający nie ma wiarygodnego potwierdzenia, zakładam natychmiastową wymianę; bezpieczny interwał wynosi około 60 tys. km. Silniki te są trwałe i dobrze współpracują z LPG, a wersja 1.6 8V po 2000 r. osiąga 84 KM. Mimo to kontroluję zawór EGR i pracę na biegu jałowym. W dieslach 1.7 DTI/CDTI oraz 2.0 DTI sprawdzam rozruch, szczelność przewodów paliwowych i podciśnienia, pracę turbiny oraz historię napraw pompy wtryskowej. Szczególnej uwagi wymaga pompa VP44 w 2.0 DTI, zwłaszcza wersjach o mocy 82 i 101 KM. Podczas jazdy próbnej silnik powinien płynnie przyspieszać; słabszy 2. Skoro jesteśmy przy tym temacie to Sprawdź, jak wybrać silnik Cupry Formentor bez przepłacania.0 DTI 82 KM osiąga 100 km/h w około 14 sekund, a poza miastem może spalać 5,5–6,0 l/100 km.

Usterki silników Opel Astra G

Zamiast polegać na zapewnieniach sprzedającego, proszę o faktury i wpisy serwisowe oraz sprawdzam przebieg i historię auta po numerze VIN. Następnie zlecam diagnostykę komputerową i przegląd w warsztacie. Mechanik oceni na kanale wycieki, korozję podwozia i progów oraz luzy w zawieszeniu, a ja oglądam nadkola, dolne krawędzie drzwi i komorę silnika. Kontroluję również poziom oleju, płyn wspomagania w zbiorniczku między silnikiem a ścianą grodziową oraz działanie elektryki i kontrolek. W benzynowych sprawdzam EGR, a w autach z LPG — pracę na obu paliwach. Na koniec upewniam się, że silnik nie traci mocy i po rozgrzaniu ponownie odpala bez problemu. Części do Astry G są tanie i łatwo dostępne, jednak zaniedbany rozrząd, układ wtryskowy lub korozja mogą szybko zniwelować oszczędność przy zakupie.

Najczęstsze pytania (FAQ)

Który silnik benzynowy warto wybrać do Opla Astry G?

1.6 8V to dobry wybór do spokojnej jazdy miejskiej i instalacji LPG, a 1.6 16V zapewnia lepszą dynamikę poza miastem. Warto przede wszystkim szukać zadbanego egzemplarza z udokumentowanym serwisem.

Ile pali Opel Astra G z silnikiem 1.6?

Silniki 1.6 zużywają średnio około 8 l/100 km, choć wynik zależy od wersji i stylu jazdy. 1.6 8V spala około 9 l/100 km na LPG, a 16V może osiągać średnio około 7 l/100 km.

Czy benzynowy silnik 1.6 16V w Astrze G jest trwały?

Przy regularnym serwisie może przejechać nawet 400–500 tys. km. Należy pilnować wymiany paska rozrządu, a w wersji Twinport zwrócić uwagę na klapy kolektora dolotowego i cewkę zapłonową.

Czy diesel 1.7 DTI/CDTI to dobry wybór do Astry G?

To oszczędna opcja dla osób pokonujących długie trasy, ze spalaniem zwykle na poziomie 5–6 l/100 km. Przed zakupem trzeba sprawdzić między innymi pompę wtryskową, turbosprężarkę, układ EGR i historię serwisową.

Co sprawdzić przed zakupem używanej Astry G?

Uruchom zimny silnik i oceń jego pracę, rozruch, dymienie oraz ewentualne wycieki, a także sprawdź termin wymiany rozrządu. Warto zweryfikować dokumentację i numer VIN oraz zlecić diagnostykę komputerową i kontrolę korozji w warsztacie.

Ładowanie ocen...

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

W podobnym tonie

Blok silnika – objawy awarii i kiedy naprawa się opłaca?

Blok silnika – objawy awarii i kiedy naprawa się opłaca?

Blok silnika to jeden z najważniejszych elementów jednostki napędowej, dlatego jego uszkodzenie może oznaczać poważne problem...

Opel Vectra C z dieslem – który silnik wybrać? Zalety i wady jednostek

Opel Vectra C z dieslem – który silnik wybrać? Zalety i wady jednostek

Opel Vectra C z dieslem to propozycja dla kierowców, którzy szukają przestronnego auta w rozsądnej cenie, ale wybór odpowiedn...

Silnik 1.6 HDi PSA – opinie, trwałość, awarie i opłacalność zakupu

Silnik 1.6 HDi PSA – opinie, trwałość, awarie i opłacalność zakupu

Silnik 1.6 HDi PSA przez lata trafiał do wielu popularnych modeli Citroëna, Peugeota i innych marek, dlatego nadal budzi duże...