Silnik 1.6 HDi PSA przez lata trafiał do wielu popularnych modeli Citroëna, Peugeota i innych marek, dlatego nadal budzi duże zainteresowanie na rynku aut używanych. W tym artykule przyjrzę się opiniom kierowców, trwałości jednostki oraz typowym awariom, które mogą wpłynąć na koszty eksploatacji. Sprawdzę też, na co zwrócić uwagę przed zakupem i czy samochód z tym silnikiem może być opłacalnym wyborem.
Zadbany silnik 1.6 HDi zwykle pokonuje 250–300 tys. km bez poważnego remontu, a dobrze udokumentowane egzemplarze osiągają 350–400 tys. km. Rodzina jednostek DV6 ma pojemność 1560 cm³; PSA opracowało ją we współpracy z Fordem i produkuje od 2002 roku. Silniki trafiały m.in. do samochodów Peugeot, Citroën, Ford (TDCi), Volvo, Mazda, Suzuki i Mini. Dlatego sam wysoki przebieg nie przekreśla auta — ważniejsze są historia serwisowa i stan konkretnej wersji.
Jednostki oferowano z mocą 75–120 KM, głowicami 8- lub 16-zaworowymi i różnym osprzętem. Prostsze wersje o mocy 90–92 KM często nie mają dwumasowego koła zamachowego ani turbosprężarki o zmiennej geometrii, więc zazwyczaj kosztują mniej w utrzymaniu. Mocniejsze warianty 109–120 KM zapewniają lepszą dynamikę, ale mogą wymagać naprawy większej liczby podzespołów, m.in. dwumasy i filtra FAP lub DPF. Późniejsze wersje BlueHDi mają też układ SCR z AdBlue. O trwałości silnika bardziej niż wskazanie licznika decydują terminowe wymiany oleju i właściwa eksploatacja turbiny.
Olej co 10–15 tys. km i kontrola rozrządu: klucz do długiego życia diesla
Szczególnej troski wymaga smarowanie turbosprężarki: zabrudzony lub zatkany przewód olejowy ogranicza przepływ i może doprowadzić do zatarcia. Dlatego wymieniaj olej co 10–15 tys. km i sprawdzaj przewód co rok lub dwa. Pilnuj również rozrządu. Pasek wymienia się zgodnie z zaleceniami dla danej wersji — często po około 180 tys. km lub 10 latach. W starszych odmianach 16-zaworowych pracuje także łańcuch spinający wałki; w okolicach 200 tys. km może wymagać kontroli.
Do częstych usterek należą nieszczelne podkładki pod wtryskiwaczami, nagar wokół wtrysków, zapchany EGR oraz problemy z filtrem FAP/DPF, szczególnie przy jeździe na krótkich trasach. Reaguj na zapach spalin lub paliwa w kabinie, spadek mocy, nietypowe stuki i wycieki oleju, by nie dopuścić do kolejnych awarii. Przy spokojnej jeździe, dobrym paliwie i regularnych przeglądach 1.6 HDi może służyć długo i spalać około 4–6,5 l/100 km — także przy wysokim przebiegu.
| Element | Dane / koszt orientacyjny | Wskazówka |
|---|---|---|
| Typowe spalanie | trasa 4–4,5; mieszane 5–6; miasto 6–7 l/100 km | krótkie odcinki zwiększają spalanie |
| Trwałość zadbanej jednostki | 250–300 tys. km, często więcej | olej co 10–15 tys. km |
| Turbosprężarka | regeneracja ok. 1000 zł; przewód olejowy ok. 200 zł | kontrola drożności i smarowania |
| Wtryskiwacze | podkładki ok. 300 zł; regeneracja od ok. 400 zł/szt. | sprawdź nagar i zapach spalin |
| FAP / DPF, EGR | FAP ok. 900–4000 zł; EGR od ok. 670 zł | ryzyko przy jeździe miejskiej |
| Dwumasa | zestaw zwykle od ok. 2000 zł | częściej w mocniejszych wersjach |
| Najtańszy wybór | 90 KM, starsza odmiana | często bez dwumasy i DPF |
| Kompromis kosztów i osiągów | 92 KM, 8-zaworowa | sprawdź DPF i historię serwisu |
| Mocniejsze odmiany | 109/110 KM; BlueHDi 120 KM | lepsza dynamika, więcej osprzętu |
Oto kilka opinii o silniku 1.6 HDi PSA znalezionych w sieci:
„Jeżdżę 1.6 HDi od kilku lat i najbardziej cenię niskie spalanie. W trasie potrafi być naprawdę oszczędny, a przy regularnej wymianie oleju nie sprawia większych problemów.” — Marek, właściciel Peugeota 308

„Przed zakupem warto sprawdzić konkretną wersję silnika i historię serwisową. Różnice w osprzęcie są spore, a zadbany egzemplarz może być znacznie rozsądniejszym wyborem niż auto z niższym przebiegiem, ale bez dokumentacji.” — Anna, kierowczyni Citroena C4
„Mój 1.6 HDi przekroczył 300 tys. km. Nie obyło się bez napraw, ale części są dostępne, a spalanie nadal rekompensuje część kosztów. Oleju pilnuję częściej niż zalecała fabryczna instrukcja. Skoro już krążymy wokół tego tematu, sprawdź objawy i skutki nadmiaru oleju w silniku.” — Piotr, właściciel Forda Focusa 1.6 TDCi
„Silnik jest oszczędny, ale nie nadaje się do samych krótkich przejazdów po mieście, zwłaszcza z filtrem cząstek stałych. Przy takim użytkowaniu łatwo o kłopoty z jego regeneracją.” — Tomasz, mechanik samochodowy
„Najważniejsze, żeby nie ignorować pierwszych objawów nieszczelności przy wtryskiwaczach. Zapach spalin i nagar wokół nich to sygnały, które warto szybko sprawdzić.” — Ewa, właścicielka samochodu z silnikiem HDi

„To dobry wybór dla osoby, która regularnie jeździ w trasę i dba o serwis. Do jazdy wyłącznie na krótkich odcinkach szukałbym raczej prostszego silnika benzynowego.” — Krzysztof, użytkownik samochodu z 1.6 HDi
Typowe awarie 1.6 HDi: na co uważać przed zakupem?
Silnik 1.6 HDi, oznaczany w Fordach jako 1.6 TDCi, może być oszczędny i trwały, jeśli właściciel regularnie go serwisuje. Występuje w wersjach o mocy 75–120 KM, z różnymi turbosprężarkami, filtrami i układami wtryskowymi. Zadbane egzemplarze często pokonują ponad 300 tys. km, a w aucie kompaktowym spalają około 5–6 l/100 km. Przed zakupem sprawdź kod silnika i wyposażenie po numerze VIN: oznaczenie HDi nie przesądza, czy auto ma dwumasę, FAP ani turbinę o zmiennej geometrii. Jak już jesteśmy w temacie to sprawdź osiągi, ceny i koszty utrzymania BMW M850i.

Przede wszystkim skontroluj turbosprężarkę. Nagary i zanieczyszczenia mogą ograniczyć przepływ oleju przewodem smarującym, a jego niedobór zużywa łożyska i uszkadza turbinę. Zapytaj o wymiany oleju — zalecany interwał wynosi około 10–15 tys. km. Następnie obejrzyj okolice wtryskiwaczy: czarny, twardy nagar, przedmuchy oraz zapach spalin lub paliwa w kabinie mogą wskazywać na zużyte podkładki. Jeśli właściciel zignorował nieszczelność, mogła ona doprowadzić do problemów z EGR.
Przed zakupem sprawdź najważniejsze elementy i dokumenty:
- kod silnika oraz wyposażenie ustalone na podstawie numeru VIN,
- stan turbosprężarki, wtryskiwaczy i układu EGR,
- drożność filtra FAP lub DPF oraz przebieg jego regeneracji,
- faktury za wymiany oleju, rozrząd i naprawy osprzętu,
- ewentualne objawy zużycia dwumasy i rozrządu.
Faktury i diagnostyka pomogą uniknąć kosztownej niespodzianki
W aucie z filtrem FAP lub DPF sprawdź jego drożność i przebieg regeneracji, a w wybranych wersjach PSA także termin uzupełnienia dodatku Eolys. Krótkie miejskie trasy utrudniają wypalanie sadzy, dlatego odczytaj błędy sterownika i skontroluj poziom oleju — może wzrosnąć, gdy regeneracje są przerywane. Ponadto posłuchaj silnika podczas rozruchu i na biegu jałowym. Hałas przy rozrządzie może oznaczać zużycie łańcucha łączącego wałki w starszej odmianie 16-zaworowej. W mocniejszych wersjach sprawdź dwumasę: drgania, stuki i szarpanie przy ruszaniu mogą świadczyć o jej zużyciu.
Przed zakupem poproś o faktury za wymiany oleju, rozrząd i naprawy osprzętu, a następnie zleć diagnostykę warsztatowi znającemu te silniki. Brak dokumentów nie oznacza automatycznie złego stanu, ale uzasadnia dokładniejsze oględziny i odłożenie pieniędzy na wymianę rozrządu. Prostsze wersje 90 lub 92 KM często kosztują mniej w utrzymaniu, zaś mocniejsze oferują lepszą dynamikę, lecz mają bardziej rozbudowany osprzęt. Wybieraj więc regularnie serwisowany egzemplarz, nie kierując się wyłącznie ceną ani niskim przebiegiem.
Wskazówka: po jeździe próbnej sprawdź poziom oleju ponownie — jego przyrost może sygnalizować częste, przerywane regeneracje filtra DPF i rozcieńczanie oleju paliwem.
Spalanie i koszty serwisu, czyli codzienna eksploatacja diesla PSA
Spalanie silnika 1.6 HDi/TDCi oraz koszty serwisu zależą od wersji auta i sposobu eksploatacji. Poniższe wskazówki pomagają ograniczyć zużycie paliwa i ryzyko typowych usterek.
- Styl jazdy i warunki wpływają na spalanie. W cyklu mieszanym silnik zużywa zwykle 5–6 l/100 km. Spokojna jazda w trasie może obniżyć wynik do 4–4,5 l/100 km, natomiast w mieście spalanie wynosi zazwyczaj 6–7 l/100 km, a na krótkich odcinkach i w korkach — jeszcze więcej. Cięższe nadwozie, większe obciążenie i dynamiczna jazda również zwiększają zużycie paliwa.
- Wymieniaj olej częściej niż przewiduje maksymalny interwał. Dla ochrony silnika i turbosprężarki wymieniaj go co około 10–15 tys. km, zgodnie ze specyfikacją producenta, i regularnie zmieniaj filtry. Kontroluj także poziom oleju, ponieważ jego rozrzedzenie lub wzrost może wskazywać na problemy z wypalaniem filtra cząstek stałych.
- Chroń turbosprężarkę, dbając o jej smarowanie. Zanieczyszczenia i nagar mogą ograniczyć przepływ oleju przewodem zasilającym turbinę, a w efekcie doprowadzić do zużycia jej łożysk. Regularnie kontroluj i czyść przewód, a w razie potrzeby wymień go; nowy kosztuje orientacyjnie około 200 zł. Regeneracja turbosprężarki to wydatek około 1000 zł, a zakup nowej — od około 1300 zł. Po intensywnej jeździe przed zgaszeniem silnika pozwól mu przez chwilę pracować na biegu jałowym.
- Uwzględnij obsługę filtra FAP/DPF. Krótkie przejazdy i jazda głównie po mieście utrudniają jego regenerację, dlatego regularnie wybieraj dłuższą trasę. W części wersji PSA filtr FAP wymaga dodatku Eolys, którego uzupełnienie kosztuje orientacyjnie 300–640 zł. Sam filtr kosztuje od około 900 do 4000 zł. W nowszych wersjach BlueHDi dochodzi obsługa układu SCR i płynu AdBlue.
- Sprawdzaj stan wtryskiwaczy i zaworu EGR. Zapach paliwa lub spalin w kabinie, nagar wokół wtryskiwaczy i nierówna praca silnika mogą sygnalizować nieszczelne podkładki. Ich wymiana kosztuje zwykle około 300 zł. Jeśli zignorujesz problem, może on obciążyć zawór EGR, którego wymiana kosztuje od około 670 zł. Wtryskiwacze Bosch można regenerować, natomiast naprawa piezoelektrycznych wtryskiwaczy Siemens bywa droższa lub wymaga ich wymiany.
- Zaplanuj wymianę rozrządu i kontrolę osprzętu. Interwał wymiany paska zależy od wersji, lecz często wynosi około 180 tys. km lub 10 lat. Potwierdź go w dokumentacji konkretnego auta. W starszych odmianach 16-zaworowych znajduje się także łańcuch łączący wałki, który może hałasować i wymagać kontroli. Wymiana paska kosztuje orientacyjnie 400–700 zł, a łańcucha — od około 500 zł. W mocniejszych wersjach dodatkowym wydatkiem może być zużyte koło dwumasowe.
- Dopasuj wybór auta i budżet do wersji silnika. W wielu starszych odmianach o mocy 90 KM osprzęt jest prostszy: mogą one nie mieć koła dwumasowego, turbosprężarki o zmiennej geometrii ani filtra DPF/FAP. Wersje 109/110 KM oferują lepszą dynamikę, ale zwykle mają bardziej skomplikowany osprzęt, a BlueHDi 120 KM — także układ SCR. Przed zakupem sprawdź kod silnika, historię serwisową oraz stan turbiny, wtryskiwaczy, filtra i rozrządu. Zadbane egzemplarze mogą przejechać około 250–300 tys. km lub więcej.
Która wersja 1.6 HDi jest najbardziej opłacalna na rynku wtórnym?
Najbardziej opłacalny na rynku wtórnym bywa starszy 1.6 HDi o mocy 90 KM, zwłaszcza w wersji DV6 9HX. W wielu egzemplarzach pracuje z prostą turbosprężarką i nie ma koła dwumasowego, a auta sprzed 2010 roku często nie mają też filtra cząstek stałych. Dzięki skromniejszemu osprzętowi rzadziej narażają właściciela na kosztowne naprawy. Podobnie wypada nowsza, 92-konna odmiana, choć częściej wyposażono ją w filtr FAP lub DPF.

W trasie lepiej sprawdzają się wersje o mocy 109/110 KM, szczególnie w kombi i większych kompaktach. Zwykle mają jednak turbosprężarkę o zmiennej geometrii, koło dwumasowe i filtr cząstek stałych. Z kolei BlueHDi 120 KM oferuje najlepszą dynamikę, około 300 Nm momentu obrotowego i niskie spalanie, ale wymaga także układu SCR oraz AdBlue. Typowy 1.6 HDi/TDCi zużywa około 5–6 l/100 km, a zadbany egzemplarz może przejechać ponad 300 tys. Jeśli cię to ciekawi to sprawdź, na co uważać przy zakupie auta z silnikiem 2.0 HDi. km. Jeśli najważniejszy jest niski koszt utrzymania, wybrałbym prostszą wersję 90 KM.
90 KM i udokumentowany serwis — rozsądny wybór z drugiej ręki
Wersję 90 KM znajdziesz między innymi w Fordzie Focusie II, Citroënie C4 i modelach Peugeot; Ford oznacza ją jako 1.6 TDCi. Sama nazwa na klapie nie określa jednak wyposażenia, bo zależy ono od rocznika, modelu i kodu silnika. Dlatego przed zakupem sprawdź konfigurację po numerze VIN. Następnie skontroluj okolice wtryskiwaczy pod kątem nagaru i nieszczelności, posłuchaj rozrządu podczas rozruchu oraz zweryfikuj historię wymian oleju.
Wybierając używany samochód z silnikiem 1.6 HDi, zwróć uwagę nie tylko na wersję mocy, lecz także na stan osprzętu i jakość dokumentacji serwisowej. Regularna wymiana oleju może pomóc uniknąć kosztownych problemów z turbosprężarką.
Nawet prostszy wariant źle znosi zaniedbania. Zatkany przewód olejowy może odciąć turbosprężynie smarowanie, dlatego wymieniaj olej co 10–15 tys. km i kontroluj drożność przewodu. Jeśli auto ma FAP, sprawdź także układ regeneracji, a w wybranych modelach PSA — poziom płynu Eolys. Zamiast kierować się najniższym przebiegiem na liczniku, wybierz samochód z udokumentowanym serwisem i sprawnym osprzętem; cenę uwzględnij również w koszt ewentualnej wymiany rozrządu.
Ciekawostka: oznaczenie 1.6 HDi 90 KM nie gwarantuje braku filtra FAP — jego obecność zależy od rocznika, modelu i kodu silnika, dlatego przed zakupem warto zweryfikować wyposażenie po numerze VIN.
| Rodzaj | Silnik 1.6 HDi PSA — zalety i wady |
|---|---|
| Zalety |
- Niskie zużycie paliwa: zwykle ok. 4–6 l/100 km; w mieście najczęściej 5–7 l/100 km, a w spokojnej trasie ok. 4–4,5 l/100 km. - W konkretnych modelach realne średnie spalanie wynosi ok. 5,0–5,1 l/100 km w Citroënie C4 1.6 HDi 92 KM, ok. 5,3 l/100 km w Fordzie Focusie II 1.6 TDCi 90 KM i ok. 5,2 l/100 km w Peugeocie 308 1.6 HDi 90 KM. - Dobra trwałość: zadbane egzemplarze osiągają ok. 250–300 tys. km, a przy właściwej obsłudze mogą przejechać nawet 300–400 tys. km. - Szeroka dostępność części i łatwy dostęp do napraw dzięki montowaniu jednostki w samochodach wielu marek: Peugeot, Citroën, Ford (1.6 TDCi), Volvo, Mazda, Suzuki i Mini. - Duży wybór wersji mocy — najczęściej 75, 90, 92, 109/110, 112, 115 i 120 KM — oraz samochodów z różnych segmentów. - Wersje 90 KM, zwłaszcza starsze odmiany, mogą mieć prostą turbosprężarkę, nie mieć koła dwumasowego ani filtra cząstek stałych, co ogranicza liczbę kosztownych elementów osprzętu. - Wersja 92 KM może łączyć umiarkowane koszty eksploatacji z momentem obrotowym ok. 230 Nm; odmiany 109/110 KM oferują ok. 240 Nm, a BlueHDi 120 KM — ok. 300 Nm. - Dobre osiągi i elastyczność jak na pojemność 1560 cm³; mocniejsze odmiany lepiej sprawdzają się w trasie, przy wyprzedzaniu i w większych nadwoziach. - Układ Common Rail zapewnia precyzyjny, bezpośredni wtrysk paliwa pod wysokim ciśnieniem; w opisywanych wersjach ciśnienie może sięgać ok. 1600 barów. - Wtryskiwacze Bosch są uznawane za trwałe; przy dobrej jakości paliwa układ może działać nawet ok. 250 tys. km, a wtryski elektromagnetyczne można regenerować. - Rozrząd w nowszych, 8-zaworowych odmianach ma prostszą konstrukcję opartą na pasku; w zależności od wersji producent zaleca wymianę paska co ok. 180 tys. km lub 10 lat. - W zależności od wersji dostępne są odmiany 8- i 16-zaworowe, z filtrem FAP/DPF lub bez niego, co pozwala dobrać samochód do potrzeb i budżetu. - Regularna profilaktyka jest stosunkowo prosta: wymiana oleju co 10–15 tys. km, kontrola przewodu olejowego turbo oraz terminowa obsługa rozrządu pomagają ograniczać ryzyko poważnych awarii. |
| Wady |
- Wrażliwość turbosprężarki na zaniedbania smarowania: zanieczyszczony lub zatkany przewód olejowy może ograniczyć dopływ oleju i doprowadzić do zatarcia turbiny. - Regeneracja turbosprężarki kosztuje orientacyjnie ok. 1000 zł, a nowa może kosztować co najmniej ok. 1300 zł; naprawa powinna obejmować także czyszczenie lub wymianę przewodu olejowego, którego nowy egzemplarz kosztuje ok. 200 zł. - W części starszych, 16-zaworowych odmian występuje łańcuch łączący wałki rozrządu, który może wymagać wymiany w okolicach 200–240 tys. km; poza ASO zestaw części kosztuje ok. 400–500 zł, natomiast naprawa w ASO może przekroczyć 3000 zł. - Pasek rozrządu wymaga terminowej wymiany; przy braku dokumentacji serwisowej po zakupie używanego auta zalecana jest wymiana profilaktyczna. - Mokry filtr FAP może wymagać wymiany po ok. 120 lub 160 tys. km, zależnie od wersji; ceny nowego filtra wynoszą orientacyjnie ponad 900–4000 zł. - Układ FAP wymaga dodatku Eolys; płyn kosztuje ok. 300–640 zł, a jego poziom i obsługę trzeba uwzględnić w kosztach eksploatacji. - DPF/FAP źle znosi częstą jazdę na krótkich, miejskich odcinkach: może się zapychać, nieprawidłowo wypalać i powodować spadek mocy. - Nieszczelne podkładki wtryskiwaczy mogą powodować zapach spalin lub paliwa w kabinie, wycieki i nagar wokół wtrysków; wymiana kompletu podkładek kosztuje orientacyjnie ok. 300 zł. - Regeneracja wtryskiwaczy Bosch może kosztować od ok. 400 zł za sztukę lub ok. 1300 zł za komplet; wtryski piezoelektryczne Siemens są droższe, a nowy może kosztować co najmniej ok. 1137 zł, zaś kompletna naprawa może przekroczyć 2000 zł. - Nieszczelności wtryskiwaczy, jeśli są ignorowane, mogą przyczynić się do problemów z zaworem EGR; nowy EGR kosztuje orientacyjnie od ok. 670 zł. - Możliwe usterki EGR: zapchanie, nierówna praca na biegu jałowym, szarpanie, dymienie, wzrost spalania i spadek mocy. - W części mocniejszych wersji występuje koło dwumasowe; jego zużycie często pojawia się w okolicach 200 tys. km, a wymiana może kosztować od ok. 2000 zł. Starsze szacunki podają ok. 1300–1400 zł za komplet sprzęgła z dwumasą, zależnie od auta i cen części. - W niektórych egzemplarzach zdarzają się wycieki oleju, zużycie tłumika drgań na kole pasowym (część od ok. 220 zł), problemy z czujnikiem ciśnienia paliwa i nieszczelności układu dolotowego. - Wypalanie filtra może zwiększać ilość paliwa trafiającego do oleju; jego rozrzedzenie lub wzrost poziomu oleju stanowi dodatkowe ryzyko dla smarowania silnika. - Wersje o mocy 90–92 KM mają przeciętną dynamikę, szczególnie w cięższych samochodach, przy pełnym obciążeniu lub na autostradzie. - Nowsze odmiany BlueHDi 120 KM mają bardziej złożony osprzęt: oprócz FAP występuje układ SCR z AdBlue, co może oznaczać dodatkowe koszty napraw. - Różnice między rocznikami i kodami silnika obejmują m.in. wtryski, turbosprężarkę, filtr, dwumasę i osprzęt; przed zakupem części lub auta trzeba ustalić dokładny kod jednostki i jej konfigurację. |













